Portal – za horyzontem rzeczywistości

„To co możliwe, jest rzeczą względną.” – Terry Pratchett

Portal to podcast ogólnofantastyczny prowadzony przez członków CF SkierCon, z okazjonalnym udziałem gości.

YouTube

Spotify

SEZON 2 (2021/2022):

O dwojgu takich, co chcieli na Księżyc

19 września 2021

148940000 km2 to za mało! Jak typowi ludzie, z duszą wiecznego pioniera/odkrywcy, Vinga i Aurelion lecą na Księżyc. Rozpoznamy bojem opcje osiedlenia się tamże, porozmawiamy o historii i naukach z niej płynących, oraz o wadach i zaletach przyszłej bazy księżycowej.

"Cała naprzód ku nowej przygodzie!"

2001: Odyseja Kosmiczna

KLASYKI FANTASTYKI

12 września 2021

Niekomputerowe efekty specjalne dobrze zniosły próbę czasu, a film po dziś dzień imponuje innowacyjnymi rozwiązaniami, które Kubrick wprowadził na stałe do języka kina. Czy po ponad pół wieku od premiery to kultowe Dzieło przez wielkie "Dz" jest nadal dobrze strawne? Czy też może dziś, podobnie jak podczas premiery w 1968 roku, widzowie opuściliby salę kinową?

Jedno jest pewne - koło najpyszniejszego Stanleya Kubricka, okraszonego smakowicie scenariuszem Artura C. Clarka, niełatwo przejść obojętnie.

Języki Śródziemia

5 września 2021

J.R.R. Tolkien to mutant. Normalny człowiek nie ma 30 języków, a on owszem, miał. Co więcej, językoznawstwo i sztuczne języki, które stworzył, były podstawą do opowiedzenia historii i mitów ludów nimi władających (a nie na odwrót!). Aurelion i Vinga dyskutują o tym ważnym elemencie światotworzenia oraz o wpływie legendarium Śródziemia na współczesną literaturę high-fantasy.

Ilustration by: Magali Villeneuve

Czy czytanie to wyzwanie?

29 sierpnia 2021

Nagroda Zajdla oraz Zew Zajdla

"- kolega lubi czytać
- A lubię - odpowie tamten"
Podróż do Krakowa - Zbigniew Herbert

Gość specjalny "Portalu", @Iga , propagatorka czytelnictwa w Skierniewicach i w całym znanym wszechświecie, rozmawia z Vingą i Aurelionem o Nagrodzie Zajdla 2020. Pomówimy również o akcjach czytelniczych, w tym o "Zewie Zajdla", działaniu bibliotek w trakcie pandemii, i o wyzwaniach książkowych Cechu Fantastyki 'SkierCon'.

Zmiennokształtność

22 sierpnia 2021

"Motylem jestem..." Irena Santor

Dziś Aurelion i Vinga budzą nasze wewnętrzne bestie. Prześledzimy bodaj najstarszy motyw fantastyczny towarzyszący ludzkości od pradziejów, i jego możliwe źródła (wewnętrzne i zewnętrzne, z grubsza). Pojazdem przez mitologie, kulturę współczesną oraz Biblię pokażemy, dlaczego zmiennokształtność fascynowała oraz wciąż fascynuje.

#TYgrysie

Faceci w rajtuzach

GUILTY PLEASURE

15 sierpnia 2021

Trzeba być prawdziwym mężczyzną, żeby nosić rajtuzy. Albo mówić z brytyjskim akcentem, nie tańczyć z wilkami, ani nie kosztować 5. milionów dolców. Oraz przetrwać 30-letnią próbę czasu. W dzisiejszym "Portalu" Vinga i Aurelion przyznają się, które żarty ponadczasowego dzieła Mela Brooksa rozbrajają ich pas stresu, oraz strzały których gagów wbijają się w samo serce rozrywki.

Zrzućmy te babskie ciuchy i wciągnijmy nasze rajtuzy!


Wiedźmin 101

KLASYKI FANTASTYKI

8 sierpnia 2021

Jak zwykle było niezwykle. Od samego początku - od pierwszego opowiadania, które ustanowiło podwaliny pod najbardziej rozpoznawalną markę fantastyki rodem z Polski. W odcinku inaugurującym mocno subiektywną serię "Klasyki fantastyki" Vinga i Aurelion opowiedzą, dlaczego warto rozpocząć wędrówkę z Geraltem z Rivii.


Smocze Aspekty

1 sierpnia 2021

Historia magicznych światów [SIC!] supergry Blizzarda nie byłaby taka jaką ją znamy bez smoków. Te magiczne stworzenia na przestrzeni tysiącleci wydatnie przyczyniły się do ocalenia Azerothu i innych planet. Aurelion i Vinga zbiorą samo gęste - od czasów Starożytnych Bogów po wydarzenia z najnowszych rozszerzeń, pod kątem udziału tych szlachetnych gadów. "Oh my, an Aspect! This is quite an honor!"


Guilty Plesure

25 lipca 2021

Wraz z gościem specjalnym, Brykiem z bloga Rubryka Popkultularna, wyjawiamy to, czym niespecjalnie chcielibyśmy się pochwalić przy niedzielnym rosole - co nas fantastycznie kreci.

Dyskutujemy o filmach, serialach, i książkach, do których wracamy z ogromna przyjemnością,