SkierCon 2013 - 20-21 lipca

W 2013 roku członkowie Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau" wpadli na pomysł, który stał się kołem zamachowym dla rozwoju skierniewickiej fantastyki. Postanowili zrobić pierwszy w Skierniewicach konwent - na wzór podobnych imprez organizowanych w dużych okolicznych miastach.

Ogromnym nakładem pracy, dzięki dofinansowaniu z Miasta Skierniewice, we współpracy z ówczesnym Młodzieżowym Centrum Kultury, udało się! W 2-dniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 700 uczestników. W organizację imprezy zaangażowali się: Stowarzyszenie Fanów Fantastyki „Fantazion”, Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Skierniewicach, Sekcja szachowa Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Zachęta”, Łódzki Fanklub Star Wars, Banana Perwers, Jednostka Strzelecka 4035 Związku Strzeleckiego "STRZELEC" i inni.

Konwent składał się z pięciu głównych bloków tematycznych: Anime i manga, Fantastyka, Gwiezdne wojny, Games room i Turnieje. Dodatkowo wyjątkową atrakcją były koncert muzyki filmowej i przedstawienie teatralne.

--------------------

Ciekawostka: nielicznie pewnie pamiętają, że SkierCon miał również swoją "próbną" odsłonę - w majówkę 2013 roku odbył się SkierCon 0!

Tak o konwencie pisał portal NaszeMiasto

Po raz pierwszy w Skierniewicach odbył się SkierCon 2013 - konwent miłośników fantastyki i fantasy, zorganizowany przez Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen. W ostatni weekend budynek Młodzieżowego Centrum Kultury w Skierniewicach należał do miłośników fantastyki i fanów Gwiezdnych Wojen - uczestników konwentu SkierCon 2013.

- Do tej chwili, w niedzielę w południe, przekroczyliśmy już liczbę 500 uczestników konwentu, a zapisy nadal trwają. Są tu fani głównie z okolic Skierniewic, ale też z Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Sochaczewa, Żyrardowa, było też kilka osób z Olsztyna, przyjechały również zorganizowane grupy z Łodzi i Warszawy – Krzysztof Strożek ze Skierniewickiego Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen, znany w stowarzyszeniu jako Thingol, jest zadowolony z sukcesu skierniewickiego konwentu.

Uczestnicy imprezy SkierCon 2013 wzięli udział w licznych warsztatach gier fabularnych (RPG), gier bitewnych świata Warhammer 40k, poznali korzenie tolkienowskiego pielgrzyma Mithrandira (znanego jako Gandalf) oraz dowiedzieli się, co powinni wiedzieć o smokach i jak działa miecz świetlny. Dzięki wsparciu Gimnazjum nr 3, które wyposażyło salę gier konwentu w sprzęt komputerowy, uczestnicy mogli rozegrać wiele ekscytujących turniejów.

Część turniejów poświęcona była sadze Gwiezdne Wojny.

Konwent SkierCon 2013 zakończył się przedstawieniem teatralnym skierniewickiej grupy Banana Perwers.

Relacja z imprezy pojawiła się w Gościu Niedzielnym:

Pierwszy Konwent Fantastyki "SkierCon" pokazał, że w Skierniewicach jest wielu pasjonatów "Gwiezdnych Wojen" i nie tylko.

Weekend 20 i 21 lipca był zarówno pracowity, jak i zaskakujący dla członków Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau”. Po raz pierwszy zorganizowali konwent, na którym można było wysłuchać wielu prelekcji dotyczących fantastyki, mangi i anime, sprawdzić swoją wiedzę na ich temat w konkursach, a także wziąć udział w turniejach szachowych i gier planszowych. – Jesteśmy mile zaskoczeni liczbą osób, które wzięły udział w spotkaniu. Zainteresowani przyszli jeszcze przed rozpoczęciem, a po kilkudziesięciu minutach mieliśmy już 100 uczestników. Ostatecznie w konwencie wzięło udział 500 osób – mówi Kamil "Chebeat" Gaćkowski, organizator. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem ludzi w różnym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a na turnieje planszowe przychodziły całe rodziny. Najwytrwalsi przez całą noc grali w League of legends – najpopularniejszą w ostatnim czasie grę. Członkami Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen są ludzie od 12 do 25 lat i choć przygotowanie konwentu zajęło im wiele miesięcy i kosztowało dużo wysiłku, zachęceni zainteresowaniem, z jakim się spotkało to wydarzenie, nieśmiało myślą o zorganizowaniu kolejnego spotkania.

Galeria zdjęć portalu naszemiasto.pl; fot. Sławomir Burzyński:

Galeria zdjęć SkierCon 2013: